OSTA PILET
LIITU FACEBOOKIS

Rulalegend Tony Hawk saabub Tallinna Simple Sessioni võistlusi kommenteerima

Videomängude staar ning vaieldamatult maailma kuulsaim rulataja Tony Hawk saabub Tallinna, et võtta osa Saku Suurhallis 2.–3. veebruarini toimuvatest Simple Sessioni võistlustest. 50-aastane rulatäht asub ametisse rulaeksperdina, kes kommenteerib võistlusi Red Bull TV teleülekandes, mida jälgivad sajad tuhanded silmapaarid üle maailma. 

 

16-kordne X-Mängude medalivõitja, 50-aastane rulatäht Tony Hawk, hüüdnimega Birdman ehk Lindmees, saabub Eestisse 1. veebruari õhtul ning viibib siin terve nädalavahetuse, nautides vabadel hetkedel Tallinna võlusid. Tegu pole siiski päris esimese korraga, kui saar Tallinna munakividel kõnnib – aastal 2013. peatus Hawk hetkeks luksusautode ralli Gumball 3000 läbisõidul Raekoja platsil. Nagu sportlane ka ühes intervjuus mainis, räägiti juba toona mööda Euroopat tuuritades autos Simple Sessionist. Nüüd saab maailma tuntuim rulasportlane lõpuks üle ilma jälgitava võistluse ka oma silmaga ära näha. 

“Võib öelda, et Hawki külaskäiguga on kõik suured rula- ja BMX-nimed Eesti ära näinud ja see teeb erakordselt suurt au. Märgiline on Hawki visiit nüüd just ka seepärast, et tuleval aastal, kui Simple Session saab 20. aastaseks, on rulasõit lõpuks Tokyo olümpiamängude programmis – on rõõm seda tunnustust koos tähistada. Hawki panus rulaspordi arendamisse ja mainekujundusse on olnud tohutu,” sõnas Simple Sessioni korraldaja Mario Kalmre. Ta lisas, et kui eelmisel aastal jõudis Eesti oma ekstreemiolümpia ajakirjanduse, teleülekande ning sotsiaalmeedia vahendusel poole miljardi inimeseni üle maailma, siis legendi osavõtt tänavusest otseülekandest kergitab kindlasti tänavusi vaatajanumbreid ning tõstab maailmas Simple Sessioni prestiiži veelgi.

Kodulinnas San Diegos 9-aastaselt oma vennalt saadud vana rulaga sõitma hakanud Anthony Frank Hawk arenes oma kodukandi rulapargis harjutades väga kiiresti ning pani juba 12-aastaselt California amatöörvõistlusi kinni. 14-aastaselt sai temast profirulataja ning 16-aastaselt juba maailmameister, keda tunti kui imelast ning kes teenis rohkem kui tema õpetajad koolis – juba enne keskkooli lõpetamist sai Hawk endale maja osta. Selleks ajaks, kui Hawk sai 25-aastaseks, oli ta võistelnud juba 103 profivõistlusel, võites neist rekordilised 73. Andekas rulataja krooniti 12 aastal järjest maailma vert-sõidu tšempioniks. 

Aastal 1991 tabas rulamaailma ootamatu allakäik, sponsorid haihtusid, kuid vaatamata saabunud kitsikusele ei jätnud Hawk rulatamist sinnapaika, vaid tegeles alaga edasi ning asutas oma rulafirma Birdhouse Projects. Õnneks ei kestnud rula madalseis kuigi kaua ning juba 90ndate lõpus tegi tänavasport läbi uue tõusu. Hawk, kes oli vahepeal alustanud ka rõivaäriga, lõi käed Activisioniga ning sündis legendaarne videomängude frantsiis “Tony Hawk Pro Skater”, mis läheb ajalukku kui üks kõigi aegade menukamaid PlayStationi, XBOXiNintendo mänguseeriaid, mida on müüdud ligi 1,5 miljardi USA dollari eest. Aasta 1999 oli märgiline veel ka selle poolest, et Hawk suutis sel aastal toimunud X-Mängudel ära teha triki: kurikuulsa 900-kraadise pöörde, mis kinnitas Hawki legendistaatuse alatiseks rulatamise ajalukku. Veel 48-aastasena suutis ta trikki korrata. 

Alates 2000ndatest aastatest Hawk enam aktiivselt ei võistle, kuid rulatab siiani mööda ilma, olles oma ületamatu võistlusrenomee ning heategevusprojektidega rulaspordi mitteametlik maailmasaadik. USAs üheks äratuntavaimaks sportlaseks ning kahtlemata kuulsaimaks ekstreemsportlaseks peetav Hawk on võitnud hulgaliselt mainekaid meelelahutus- ja spordiauhindu, sh Teen Choice Awardsi ja Nickelodeoni Kid’s Choice Awardsi, edastades selliseid nimesid nagu Shaquille O’Neal, Tiger Woods ja Kobe Bryant. 

Tony Hawk, Vans Bondi Bowl-A-Rama (Bondi Beach, Sydney, Austraalia 2014)

Ta on ainus inimene, kes on rulatanud Valge Maja ees ning seda aasta 2009. isadepäeval Barack Obama külalisena.

Lisaks oma spordibrändile on Hawkil ka oma Signature Series mänguasjad. Tema 2000. aastal avaldatud elulooraamat tõusis New York Times’i bestselleriks. Aastal 2012. asutas Hawk oma filmiproduktsiooni ettevõtte 900 films ning tegi koos Google’iga YouTube’i oma kanali RIDE Channel. Ta on astunud üles ka mitmetes filmides (sealhulgas “Politseiakadeemia 4”), telesaadetes (sh “Jackass”).

Ennekõike on Tony Hawk aga suure südamega eeskuju igas vanuses fännidele, kelle suurimaks eesmärgiks rulaspordi arendamine ning heategevus: sportlane on oma Tony Hawk Foundationi alt toetanud üle 600 rulapargi loomist vähekindlustatud lastele ja noortele Floridast Alaskani, panustades eesmärki enam kui 7,9 miljonit dollarit ning andes miljonitele lastele võimaluse rulasõitu harrastada.

Hawk on nelja lapse isa, kellest vanim, Riley Hawk on 26-aastane profirulataja.